NJMB 2021


Jugend D w.

32

1 Alicia Cachinero (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
2 Amelie Huß (Osnabrück)
BetreuerIn: Toan Trinh
3 Cara Isabella Bachmann (Fulda)
BetreuerIn: Sarah Günzel
4 Elena Bakina (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
5 Elise Klein (Hildesheim)
BetreuerIn: Helmer König
6 Ema Smékalová (Salamander Vertical Prague)
BetreuerIn: Tomas Ruzicka
7 Emelie Thomson (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
8 Hannah Kreutzberg (Fulda)
BetreuerIn: Matthias Körling
9 Ilvy Kolberg (Hildesheim)
BetreuerIn: Nele Kolberg
10 Johanna Mayer (Mountaineering Ireland)
BetreuerIn: Florian Mayer
11 Laura Marie Vorwerk (DAV Hamburg)
BetreuerIn: Julia Felgenhauer
12 Lisa Körner (Braunschweig )
BetreuerIn: Georg Fernitz
13 Lisette Jamet (SBB Dresden)
BetreuerIn: n. n.
14 Lori Stolz (Hamburg und Niederelbe )
BetreuerIn: n. n.
15 Lotta Vater (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
16 Lotta Mathilda Mehrländer (DAV Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: Nadine Mehrländer
17 Luisa Garske (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
18 Luise Lempert (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
19 Maria Schneider (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
20 Marisa Marisa Frohnapfel (Fulda)
BetreuerIn: Sarah Günzel
21 Mette Kröger (Hamburg & Niederelbe)
BetreuerIn: Björn Kröger
22 Mia Charlotte Pauli (Braunschweig)
BetreuerIn: Georg
23 Mira Binder (Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: Julia Felgenhauer
24 Nora Kemp (DAV Sektion Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: Julia Felgenhauer
25 Olivia Kistmacher (SBB Dresden )
BetreuerIn: n. n.
26 Runa Härtwig (DAV Leipzig)
BetreuerIn: n. n.
27 Sasha-Mercedes Fischer (Dav Braunschweig)
BetreuerIn: n. n.
28 Selma Jamet (SBB Dresden)
BetreuerIn: n. n.
29 Stella Jordans (Rheinland-Köln)
BetreuerIn: n. n.
30 Tami Letizia Ziegeroski (DAV Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke
31 Tilda Sassenhausen (DAV Sektion Hildesheim)
BetreuerIn: Helmer König
32 Xenia Arnold (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich

Jugend D m.

14

1 Alexander Schärtl (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
2 Anton Dederer (Hildesheim)
BetreuerIn: Helmer König
3 Arthur Rechella (DAV Sachsen (Leipzig))
BetreuerIn: n. n.
4 Federico De Paolis (Hamburg )
BetreuerIn: Rudolf Geramb
5 Hannes Leinweber (Fulda)
BetreuerIn: Sarah Günzel
6 Helge Uhlmann (DAV Leipzig)
BetreuerIn: Rainer Beck
7 Jun Seo Sperling (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
8 Jun Seo Sperling (DAV Hamburg)
BetreuerIn: Kim Sperling
9 Kalle Schwemer (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
10 Luis Schank (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
11 Matti Hopp (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
12 Maximilian Czubanowski (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
13 Maximilian Spadi (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
14 Paul Hübner (DAV Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke

Jugend C w.

32

1 Alicia Cachinero (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
2 Amelie Winterling (Fulda)
BetreuerIn: Sarah Günzel
3 Anna Estrella Ziegeroski (DAV Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke
4 Anna Estrella Ziegeroski (DAV Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke
5 Clara Veenker (Hildesheim)
BetreuerIn: Andreas Ludwig
6 Clara Zerr (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
7 Clara-Caterina Mayer (Mountaineering Ireland)
BetreuerIn: Florian Mayer
8 Dörffel Amelie (DAV Chemnitz)
BetreuerIn: Elske van der Smissen
9 Emma van Geer (DAV Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: Julia Felgenhauer
10 Fontana Anne (DAV Chemnitz)
BetreuerIn: Elske van der Smissen
11 Greta Ende (DAV Sachsen)
BetreuerIn: Uwe Adler
12 Hanna Thies (Göttingen)
BetreuerIn: Max Haase
13 Hannah Jäger (DAV Braunschweig)
BetreuerIn: Georg Fernitz
14 Janne Wiethölter (Bremen)
BetreuerIn: n. n.
15 Jonna Sassenhausen (DAV Sektion Hildesheim)
BetreuerIn: Nele Kolberg
16 Juli Ovel (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
17 Juline Stock (DAV Sektion Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: Guido Stock
18 Karla Keil (Osnabrück)
BetreuerIn: Toan Trinh
19 Lina Berger (Hildesheim )
BetreuerIn: A. Ludwig
20 Lina Hülsmann (Osnabrück)
BetreuerIn: Kevin Langeloh
21 Luise Gadasch (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
22 Marla Eggert (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
23 Marlene Geißler (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
24 Marlene Kalsner (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
25 Miriam Matthees (Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: Rudolf Geramb
26 Rahel Schlangenfeldt (DAV Braunschweig )
BetreuerIn: n. n.
27 Richter Rosita (DAV Chemnitz)
BetreuerIn: Elske van der Smissen
28 Rike Berger (Hildesheim )
BetreuerIn: n. n.
29 Schremmer Katharina (DAV Chemnitz)
BetreuerIn: Elske van der Smissen
30 Selina Trettin (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
31 Tessa Höfling (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
32 Una-Bel Kerr (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich

Jugend C m.

23

1 Alessandro De Paolis (Hamburg )
BetreuerIn: Rudolf Geramb
2 Arthur Braun (DAV Sachsen)
BetreuerIn: Rainer Beck
3 Erik Kluge (Göttingen)
BetreuerIn: n. n.
4 Fabian Raring (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
5 Jan Munzel (Braunschweig )
BetreuerIn: n. n.
6 Jannik Schickler (Bremen)
BetreuerIn: Andre Schickler
7 Jona Kubis (Sächsischer Bergsteigerbund)
BetreuerIn: n.n
8 Jonas Körner (Braunschweig )
BetreuerIn: Georg Fernitz
9 Justus Moritz (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
10 Karl Harder (Hamburg )
BetreuerIn: n. n.
11 Kaspar Blohmer (DAV Sektion Hildesheim)
BetreuerIn: Helmer König
12 Leonard Binder (Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: Julia Felgenhauer
13 Levi Hümmer (Fulda)
BetreuerIn: Matthias Körling
14 Luca Nündel (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
15 Luis Kalle (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
16 Luk Meyhöfer (Berlin)
BetreuerIn: n. n.
17 Mattis Eisenkolb (AlpinClub Hannover)
BetreuerIn: n. n.
18 Nico Schilcher (DAV Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke
19 Paul von Thun (DAV Karlsruhe)
BetreuerIn: Mehmet Korkmaz
20 Pepe Schröder (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
21 Tammo Schütt (Bremen)
BetreuerIn: Martina Schütt
22 Theo Drießen (Bremen)
BetreuerIn: Tjark Maaß
23 Tom Petersen (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich

Jugend B w.

22

1 Anni Bingenheimer (DAV Hildesheim)
BetreuerIn: Andreas Ludwig
2 Antonia Schulz (Osnabrück)
BetreuerIn: Toan Trinh
3 Berenike Höhne (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
4 Berger Sarah-Michelle (DAV Chemnitz)
BetreuerIn: Elske van der Smissen
5 Clara Schulze (Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke
6 Ella Herz (Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: n. n.
7 Finja Finja Dopheide (Dortmund)
BetreuerIn: Stephan Fischer
8 Frida Maschmann (Flensburg)
BetreuerIn: n. n.
9 Frida Maschmann (Flensburg)
BetreuerIn: n. n.
10 Frieda Bader (Wuppertal)
BetreuerIn: Silvia Bader
11 Hanna Lücke (DAV Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke
12 Isabelle Fischer (Wuppertal)
BetreuerIn: Stephan Fischer
13 Lara Paulina Bäzol (Frankfurt)
BetreuerIn: n. n.
14 Luisa Otto (Hildesheim)
BetreuerIn: Andreas Ludwig
15 Madita Mehnert (DAV Weserland)
BetreuerIn: Bianca Gemke
16 Malia Siehl (Berlin)
BetreuerIn: Moritz Trapp
17 Marie Koepler (AlpinClub Hannover)
BetreuerIn: Philipp Wellmann
18 Marie Titel (Osnabrück)
BetreuerIn: Toan Trinh
19 Niki Sophie Janssen (Hamburg und Niederelbe)
BetreuerIn: n. n.
20 Tara Kröger (Hamburg & Niederelbe)
BetreuerIn: Björn Kröger
21 Wiktoria Wagner (Wuppertal)
BetreuerIn: Wagner
22 Zöltsch Charlotte (DAV Chemnitz)
BetreuerIn: Elske van der Smissen

Jugend B m.

23

1 Aaron Kubis (Sächsischer Bergsteigerbund)
BetreuerIn: n.n
2 Benedikt Schymura (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
3 Emil Denneberg (Osnabrück )
BetreuerIn: Kevin Langeloh
4 Emil Kistmacher (SBB Dresden )
BetreuerIn: n. n.
5 Erik Pollak (Wetzlar)
BetreuerIn: n. n.
6 Fridtjof Landgraf (Berlin)
BetreuerIn: n. n.
7 Fridtjof Landgraf (Berlin)
BetreuerIn: Moritz Trapp
8 Janne Eisenkolb (AlpinClub Hannover)
BetreuerIn: n. n.
9 Jarik Niebuhr (Flensburg )
BetreuerIn: n. n.
10 Jasper Lücking (DAV Weserland )
BetreuerIn: Bianca Gemke
11 Karl Harder (Hamburg)
BetreuerIn: n. n.
12 Lasse Lemke (DAV Bielefeld )
BetreuerIn: Wolf-Hendrik Lemke
13 Louis Veenker (Hildesheim)
BetreuerIn: Andreas Ludwig
14 Luca Dahms (DAV Braunschweig)
BetreuerIn: Georg Fernitz
15 Malte Plaumann (DAV Dortmund)
BetreuerIn: n.n.
16 Malte Plaumann (DAV Dortmund)
BetreuerIn: n.n.
17 Mathies Koll (Flensburg)
BetreuerIn: Tina Koll
18 Mattes Brix (Youth Climbing Program )
BetreuerIn: Luc Dietrich
19 Ole Mäckel (Kassel)
BetreuerIn: n. n.
20 Rune Godau (Flensburg )
BetreuerIn: n. n.
21 Rune Godau (Flensburg )
BetreuerIn: n. n.
22 Sinje Niebuhr (Flensburg )
BetreuerIn: n. n.
23 Surya Cornelius (Dav Hamburg und Niederelbe )
BetreuerIn: Rudolf Geramb